gaziantepozelegitim@gmail.com
0342 322 54 54  

Kekemelik nedir? Nedenleri? Nasıl tedavi edilir?

Kekemelik nedir? Nedenleri? Nasıl tedavi edilir?

11/08/2021       Hit: 2351

Kekemelik Nedir?

Kekemelik, konuşmanın akıcılığı, hızı ve ritminin tüm ya da kısmi sözcük tekrarları, ses uzatmaları ve bloklar, ekleme ve revizyonlarla kesintiye uğramasıdır.  Gözlenen bu çekirdek davranışlara fiziksel gerilim, olumsuz tepkiler, ikincil davranışlar ve konuşma durumlarından kaçma ve kaçınma eşlik edebilir. 

 

Kekemeliğin nedenleri

Genellikle 2-5 yaşları arasında ortaya çıkan kekemeliğin tek bir nedeni yoktur. Genetik, çevre, psikoloji,dil gelişimi, bilişsel gelişimi, duyusal-motor gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi gibi birçok faktör kekemeliği tetikleyebilir. Okul öncesi dönemde kekemeliğin görülme sıklığı %5’tir. Fakat kekemeliği olan çocukların %75-80’i kendiliğinden iyileşebilmektedir. Kimin kekemeliğinin iyileşip kimin kronikleşeceği hakkında kesin bir şey söylemek doğru değildir. Fakat kekemeliğin kendiliğinden iyileşme ve kronikleşmesine yönelik çeşitli işaretler vardır.

  • Ailede kronik kekemelik öyküsü varsa,
  • Kekemelik 3.5 yaşından sonra başladıysa,
  • Kekemeliğin başlangıcından bu yana 6 ay geçtiyse
  • Çocuğunuz erkek ise,
  • İkincil davranışları varsa (baş sallama, göz kırpma, dudak titretme vb.)
  • Kekemeliğe eşlik eden dil ve konuşma problemleri varsa,

Çocuğunuzun kekemeliği kalıcı olabilir.

 

Kekemeliğin tedavisi

Kekemelik değerlendirme ve terapisi dil ve konuşma terapistleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Dil ve konuşma terapisti tarafından çocuğun kekemelik şiddeti, dil ve konuşma düzeyi, psiko-sosyal olgunluğu gibi pek çok faktör değerlendirilerek uygun terapi yöntemlerinden birisi veya birkaçı seçilerek terapi programı hazırlanır. Kekemelik terapilerinin amacı kekemeliği geçirmek veya tedavi etmek değildir. Terapinin amacı, kişinin daha rahat, daha akıcı konuşmasını sağlamak ve kekeleyeceği zaman daha rahat kekelemesine yardımcı olmaktır.

 

Kişinin kendisini her ortamda rahatça ifade edebilmesini sağlamak ve hayat kalitesinin kekemelik yüzünden azalmasını engellemek başlıca amaçlardandır. Ayrıca ailenin kekemelikle ilgili bilgi düzeyini arttırmak ve neler yapabilecekleri konusunda danışmanlık alması da  terapilerin önemli bir bölümüdür. Günümüzde kekemeliğin bilinen hiçbir tedavisi yoktur. Bu yüzden “15 günde kekemeliğe son” tarzında söylemlerde bulunan kişi/kurumlardan uzak durmalı ve bu sahtekarlığa izin verilmemelidir.  Başvurduğunuz uzmanın dil ve konuşma terapisti olduğundan emin olmalı gerekirse diplomasını göstermesini isteyebilirsiniz.

 

Gaziantep Kekemelik Tedavi Merkezi

 [kekemelik] [ gaziantep kekemelik] [ kekemelik gaziantep] [ kekemelik nedenleri] [ kekemelik tedavisi] [kekemelik neden olur] [ kekemelik egzersizleri] [kekemelik etkinlikleri] [ kekemelik nasıl geçer] [ kekemelik anlamı] [ kekemelik belirtileri] [ blok kekemelik] [ kekemelik çeş]
Site içi Arama

Otizmli Çocuk ve Oyun

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi önemli bir dönem olduğu kadar ebeveynler tarafından da zorlanılan bir dönemdir. Bu yazımızda Psikolog Seda Çabuk Toprak tarafında tuva

Davranış Problemi Nedir?

Disleksi Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Özel Eğitim Süreci