gaziantepozelegitim@gmail.com
0342 322 54 54  

Otizmli Çocuk ve Oyun

Otizmli Çocuk ve Oyun

13/12/2022       Hit: 998

Oyun, çocuğun kendini ve çevresini keşfetmesini sağlayan, hayal gücünü, yaratıcılığını ve gelişimini destekleyen eğlence ve öğrenme kaynağıdır.  Çocuğun oyun içinde kazandığı becerilerin eksiklikleri yetişkin yaşantısında önemli sorunlara yol açabilmektedir.

Otizmli çocukların oyun becerileri normal seyre göre nitelik ve nicelik bakımından farklılık göstermektedir. Normal gelişim gösteren çocukların çoğu kendisine model olunduğunda ya da yönlendirme yapıldığında pek çok oyunu uygun biçimde oynayabilmektedir. Hatta hayali ve sembolik oyunları çoğu zaman yönlendirmeye gerek olmadan kendi başlarına oynayabilmektedirler. Çünkü oyun kendi içinde bir sürü pekiştireç barındırır ve oyun içinde bu ödüller ile pekişen çocuk daha fazla oynar, daha fazla ödül alır, daha fazla öğrenir.

Otizmli çocuklar ise oyun esnasında bazı zorluklar yaşamaktadırlar. Örneğin iletişim başlatmada yaşanan zorluk ve ortak dikkate karşılık vermek otizmli çocuklar için daha zor olması sebebi ile başkaları ile yürütülmesi gereken oyunlarda engelleyici unsurlar oluşturabilir. Sözel olarak veya fiziksel olarak sıra alma becerilerindeki zayıflık oyunun akışını bozmada, kendini uyaran tekrarlayıcı davranışlar ise oyunun kalitesinde olumsuz bir etken haline gelebilir.

Otizmli çocuklar özellikle akranları ile oyun oynarken kendilerinden beklenen rolleri sergilemede veya doğal olarak oyuna uyumlanıp yeni şeyler katma becerisinde zorlanabilirler.   

Oyun becerilerinin kazanılmasında çocuğun takvim yaşı değil gelişimsel yaşı önemlidir. Yani gelişimsel yaşı 3 olan, 5 yaşındaki otizmli bir çocuğun 3 yaşa uygun oyunlar oynaması normaldir. Ancak oyun gelişiminde sıralama her zaman aynıdır. Yani ilk oyun becerisi keşfetmeye dayalı bir oyun ise ilk bu gelişir, sonrasında işlevsel oyunlar gelişir.

En nihayetinde söyleyebileceğimiz; her çocuk gibi otizmli çocuklar için de oyun birçok gelişim alanı bakımından oldukça önemlidir, her çocuk gibi otizmli çocuklar da oyun oynamalıdır.

Unutmayalım ki; kuşlar uçar, balıklar yüzer ve çocuklar oynar.

Oyun türleri ve otizmli çocuklarda bu türlerin nasıl geliştiği ve desteklenebileceği ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için daha sonraki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz [oyun] [ otizm] [ oyun becerisi] [ oyun gelişimi] [ otizmde oyun] [ oyun kurma]
Site içi Arama

Otizmli Çocuk ve Oyun

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Tuvalet eğitimi önemli bir dönem olduğu kadar ebeveynler tarafından da zorlanılan bir dönemdir. Bu yazımızda Psikolog Seda Çabuk Toprak tarafında tuva

Davranış Problemi Nedir?

Disleksi Nedir? Ne Yapmak Gerekir?

Özel Eğitim Süreci